Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tristan i Kaherdyn czekali ukryci w krzaku głogu obok drogi, którą miała przejeżdżać orszak królowej.

Zdarzyła się jednak przykra dla Tristana przygoda. W porze gdy nadciągał orszak królewski, na drodze, gdzie Gorwenal i giermek Kaherdyna pilnowali koni swoich panów, zjawił się rycerz w zbroi imieniem Bleheri. Poznał z daleka Gorwenala i tarczę Tristanową i pomyślał, że ma przed sobą Tristana. Pchnął ostrogą konia ku nim i krzyknął „Tristanie!”, ale giermkowie umknęli. Bleheri gonił ich, zaklinając na imię Izoldy Złotowłosej, oni jednak nie zatrzymywali się.

Bleheri udał się do Izoldy i opowiedział jej o tym, co się wydarzyło. Izolda zapłakała, sądząc, że Tristan drwi sobie z niej, skoro nie dość, że pojął żonę w obcym kraju, to teraz znieważa jej imię. Rozgniewana królowa przywołała sługę swego, Perynisa i rozkazała mu zawiadomić Tristana, aby nie ważył się zbliżać się do niej. Tristan usłyszawszy to poselstwo odpowiedział, że to nie on nie odpowiedział na wołania Bleheriego i kazał przekazać Izoldzie przez posłańca cześć i miłość. Izolda nie chciała jednak widzieć więcej swojego ukochanego. Tristan odjechał więc z Kornwalii w wielkiej rozpaczy.

Niestety, królowa niebawem pożałowała swego uczynku, ale wtedy było już za późno…

Szaleństwo Tristana

Tristan wrócił do Bretanii, wygnany przez Izoldę Jasnowłosą. Usychając z tęsknoty za wzgardzoną miłością czuł, że jego śmierć jest blisko. Zapragnął ujrzeć jeszcze raz Izoldę i przybył do Kornwalii na statku kupieckim.

Aby dostać się na dwór króla Marka, postanowił udawać szaleńca. Przebrał się w łachmany, obciął włosy tuż przy głowie na kształt krzyża i posmarował sobie twarz maścią, dzięki której była ona nie do poznania. Wyrwał z żywopłotu gałąź kasztana, uczynił sobie z niej maczugę i boso ruszył prosto do zamku.

Tristan zaczął błaznować przed królem Markiem i Izoldą, mówił cały czas zmienionym głosem. Izolda nie poznała go, król zaś był zadowolony z przybycia błazna. Tristan przedstawił się, wszyscy jednak sądzili, że jest to szaleniec, którego słowom nie można wierzyć. Izoldę bardzo zasmucił ten widok, szaleniec bowiem opowiadał szczegóły z jej życia znane tylko jej i Tristanowi. Uciekła z komnaty i zwróciła się o pomoc do Brangien. Służąca zasugerowała swej pani, że może to sam Tristan przyszedł do niej w przebraniu, Izolda nie chciała jednak temu wierzyć.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Izoldy
2  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej
3  Bohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”Komentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • Streszczenie swietne.Musze przeczytac ta ksiazke a tak jakos mi nie idzie.to streszczenie czyta sie szbko sprawnie i nawet wciaga.Poolecam na pewno!:3
  Ewelinaa ()

 • Super streszczenie! Zawiera wszystkie najważniejsze informację i fajnie się czyta. Bardzo podoba mi się pomysł załączenia ważniejszych cytatów. Dziękuję za streszczenie, bo jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę.
  Ania ()

 • To streszczenie jest naprawde znakomite!Nie warto czytać książki skoro można przeczytać to właśnie streszczenie!!!Bardzo pomogło mi ono na sprawdzianie!;)
  Patrycja ()

 • Moim zdaniem?? Streszczenie jest znakomite, nie ma sensu czytać całej książki, bo wszystkie najważniejsze treści zawarte są w streszczeniu. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Dominika;)
  Dominika (www.xdominikax4 {at} o2.pl)

 • to musisz wiedzieć ze średniowiecza: Średniowiecze - epoka kontrastów - Wzory osobowe średniowiecza w Pieśni o Rolandzie * Okoliczności powstania dzieła * Streszczenie * Postawa Rolanda - etos rycerski w średniowieczu * Karol Wielki jako idealny władca * Forma utworu - Dzieje Tristana i Izoldy - opowieść o niezwykłej miłości * Średniowieczne opowieści o miłości * Streszczenie utworu * Główne postaci * Miłość bez granic * Poetyka utworu - Wielki Testament François Villona * Villon - szlachetny rzezimieszek * Struktura dzieła * Omówienie wybranych fragmentów - Prostota i urok Kwiatków św. Franciszka z Asyżu * Dzieje św. Franciszka * Franciszkanizm * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów - Boska Komedia - najwybitniejsze dzieło włoskiego średniowiecza * Dante Alighieri i jego dzieło * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • kanini zajebiste są te opracowania, ,asz przeczytać wszystko z tej strony i poszukać więcej na tej stronce u góry wybierasz księżkę i jest zajebiste opracowanie, są te wszystkie motywy!!! przeczytać, przyswoić i na maturę, buziaki pa
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • Przeczytałem para streszczeń, a w każdym coraz nowe ważne rzeczy ;D A tu moim zdaniem jest ich najwięcej... Jest 10 a na jutro lektura ;D Nie mam ochoty aby ja czytać, bo mam dużo roboty... Streszczenie wystarczy. Pzdrawiam ;)
  Krynio ()

 • Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,
  Kamila (vixis {at} vp.pl)

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić. - studia w Warszawie z klp.pl -
  Anonim ()

Tagi: