Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Postanowił pojechać do Irlandii udając kupca, dlatego przygotował statek zaopatrzony w różne towary, wziął ze sobą świtę stu rycerzy poprzebieranych za kupców i odpłynął. Gdy przybył do Irlandii, dowiedział się, że grasuje tam okropny smok, za zabicie którego król oferuje rękę swej córki, Izoldy. Tristan postanowił skorzystać z tej okazji, aby zdobyć żonę dla króla Marka. Jadąc do miejsca znajdowania się smoka spotkał po drodze grupę uciekających ludzi. Pokonał smoka, odciął mu język i włożył go do torby. Niestety, jad sączący się z języka poczwary zatruł jego ciało i rycerz padł zemdlony.

Jednym z ludzi uciekających z miejsca legowiska smoka, których spotkał Tristan po drodze, był Aguyngurrean Rudy, tchórz zabiegający o rękę Izoldy Jasnowłosej. Wielokrotnie próbował zabić smoka, ale zawsze uciekał, zanim dotarł do jego legowiska. Tym razem, po spotkaniu Tristana, postanowił jednak wrócić. Znalazł zabitego smoka i omdlałego rycerza, odciął smokowi głowę i zaniósł królowi irlandzkiemu, domagając się jego córki za żonę. Izolda podejrzewając oszustwo udała się następnego dnia ze swoją służącą Brangien i wiernym sługą Perynisem na miejsce legowiska smoka. Znalazłszy tam rannego Tristana opatrzyła jego rany. Jednak podczas czyszczenia rynsztunku rycerza znalazła miecz wyszczerbiony i przykładając do niego odłamek, który pozostał w czaszce Morhołta poznała ostrze, które zabiło jej wuja. Rzuciła się z tym mieczem na Tristana, który był wtedy w kąpieli. Dzielny rycerz nie był wstanie odeprzeć ataku, tak był osłabiony. Przekonał jednak Izoldę, że nie uczynił nic złego, zabijając Morhołta w uczciwym pojedynku, przyznał się też, że to on był owym lutnistą, którego rany opatrzyła wtedy Izolda. Oszukał ją, twierdząc, że zdobył ją dla siebie, nic nie wspominał o królu Marku. Podczas zebrania baronów irlandzkich Tristan dowiódł przed królem, że to on, a nie Aguyngurrean Rudy jest zabójcą smoka i przedstawił się jako wysłannik króla Marka, dla którego zdobył Izoldę za żonę. Irlandczycy zapomnieli o dawnych waśniach i Izolda popłynęła z Tristanem w kierunku Kornwalii.

Napój miłosny

Przed wypłynięciem Izoldy do Kornwalii jej matka dała Brangien sporządzony przez siebie sekretny napój. Działał on tak, że gdy dwie osoby wypiły go razem, miały do końca życia miłować się wszystkimi zmysłami i myślą. Królowa poleciła Brangien, aby przed nocą poślubną jej córki dała ten napój do wypicia jej i królowi Markowi. Brangien obiecała spełnić wolę swojej pani.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej
2  Charakterystyka Izoldy
3  Elementy magiczne i fantastyczne w „Dziejach Tristana i Izoldy”Komentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • książkę musiałem przeczytać przez tydzień, bo jest ona lekturą w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 5 dni przeczytałem 11 stron książki. Lubię czytać i czytam szybko, ale nie lektury. Obecnie lektury szkolne są ... dziwne. To streszczenie przeczytałem w pół godziny, znam fabułę, i ROZUMIEM. Streszczenie to jest bardzo ciekawie i prosto napisane. Gratulacje!!!
  kuba (clauden {at} vp.pl)

 • streszczenie fajne chociaż lepiej jest książkę przeczytać bo lepiej ją idzie zrozumieć a sciągi czasami prowadzą do popełniania licznych błedów w dłuższych wypracowaniach
  Danusia (www.danusia.zakopane.pl)

 • Genialne streszczenie, aż nie chce się odchodzić od monitora. Lepiej napisane niż książka. Najważniejsze fakty są opublikowane a mniej ważne pominięte. Wielkie gratulacje dla autora. :)
  marski ()

 • Streszczenie jest napiosane profesjonalnie, dziekuje autorce, ponieważ bardzo mi ono pomogło. Jednak wiem, ze książkę i tak muszę przeczytac tak dla samej siebie.
  Ola ()

 • Książka bardzo mi się podobała. Jest niebanalna, inna niż wszystkie. Miłość wywołana magicznym napojem... Staram się zawsze czytać lektury, ale wiem, że czasem jest to niemożliwe. Dobrze, że sa streszczenia ;) Jeśli chodzi o tą pracę, świetna.
  massa ()

 • ,Streszczenie świetne! Jest godzina 22, a mi się przypomniało że na jutro ta lektura do przeczytania... A książkę muszę znać bo jestem jedną z lepszych uczennic i psorka pozna że nie czytałam... Więc postanowiłąm znaleźć coś w necie. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla autorki.' - własnie widać Zuza, jaka z Ciebie najlepsza uczennica. :D Bardz dobre streszczenie ;*
  Aga ()

 • Streszczenie może i fajne, ale naprawdę warto przeczytać książkę! Jest ona o wiele ciekawsza niż streszczenie i nieprawdą jest to, że nie można jej zrozumieć. Ja przeczytałam ją w dwa dni, ale pewnie dałabym radę w jeden. Czytałam ją, choć to jeszcze nie moja lektura i uważam że jest świetna. Nie rozumiem was, jak możecie czytać streszczenia. A jak ktoś uważa że to jest stare i nie warto czytać, to na serio- nie jest normalny...
  Izold ()

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić.
  Łysa (lysa.m {at} wp.wp)

 • Kocham tę książkę ... Warto ją przeczytać, w całości, nie tylko streszczenie. Jak zaczniecie, nie będziecie w stanie się oderwać. Wspaniały klimat, fabuła i rozpacz romantycznej, niespełnionej miłość. Oprócz tego ciekawy styl pisania autora.
  Gosia G. (gosia90210 {at} o2.pl)

 • ciekawe strzeszczenie. przeczytalem najpiwrw ksiazkw, pozniej to stresczenie. zaskoczylo mnie to ze w 11 stronach zmiescila sie cala ksiazka. to streszczenie jest naprawde dobre. napewno kazdy dostanie 5-tke ale i tak naklaniam was do czytania lektor x]
  gooooooood ()

 • streszczenie calkowicie zgadza sie z tym co jest w ksiazce ktora jest przymulajaca zasnelam przy niej ale jak przeczytalam streszczenie to sie rozjasnily mi w glowce zaraz bede pisac prace na ustny z polaka :)
  Anonim ()

 • Fantastyczne streszczenie. Po prostu tak napisane że nie można nawet iść do toalety z ciekawości co będzie dalej:) Sama książka ma bardzo rozbudowaną akcję i wiele wątków poboznych - ciężko jest coś zrozumieć... Wielki szacunek dla autorki!!
  NXTfan (aleksander_92 {at} o2.pl)

 • To streszczenie uratowało mni życie. Zawsze czytam lektury ale tej zapomniałam. Jutro mam z niej sprawdzian. Nie pierwszy raz kozystam dla przypomnienia książki z tej stronki i zawsze mam piątki. Polecam
  Maja ()

 • Moim zdaniem bardzo dobre streszczenie. Dzięki niemu napisałem sprawdzian na 5, wcześniej w ogóle nie widziałem tej książki na oczy. Wielkie dzięki tej osobie co napisała to streszczenie :)
  Ari ()

 • Bardzo fajne. Jedyne streszczenie w necie dobrze napisane. Brawa dla autora. Oby tak dalej. PS: "Król Edyp" też było fajne streszczenie. Pozdrawiam!
  wojtasskorcz (nie {at} dam.pl)


Tagi: