Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niestety, nie stało się wedle woli królowej Irlandii. Podczas podróży Tristan i Izolda zapragnęli napić się czegoś, gdyż bardzo doskwierał im upał. Przypadkiem trafili właśnie na napój miłosny, wypili go razem i odtąd ich serca były złączone ze sobą na wieki. Oboje wiedzieli, że ich miłość jest zdradą uczynioną wobec króla Marka – Izolda zdradzała go jako jego przyszła żona, a Tristan jako jego lennik i ukochany siostrzeniec. Siła napoju była jednak tak ogromna, że nie potrafili oni oprzeć się namiętności i uczuciu, i gdy zapadł wieczór – jak podaje narrator opowieści – „pogrążyli się w miłości”.

Brangien wydana niewolnikom

Król Marek przyjął Izoldę na swoim dworze i poślubił. Aby ukryć hańbę Izoldy i ocalić ją od śmierci, jej służebnica Brangien zajęła jej miejsce w łożnicy małżeńskiej podczas nocy poślubnej z królem.

Tristan i Izolda muszą ukrywać swą miłość. Izolda zaczyna podejrzewać, że ktoś ich szpieguje i domyśla się zdrady Brangien. Rozkazuje niewolnikom, aby wyprowadzili Brangien w głęboki las i tam zabili. Oni jednak litują się nad służącą, gdy ta wypowiada następujące słowa:
Przypominam sobie tylko jedną winę [jaką uczyniłam wobec królowej Izoldy]. Kiedy wyruszaliśmy z Irlandii, miałyśmy obie koszulę na naszą noc poślubną. Zdarzyło się na morzu, że Izold podarła swą godową koszulę i na noc poślubną pożyczyłam jej swojej.
Niewolnicy przywiązali Brangien do drzewa, a zabili młodego psa, odcięli mu język i zanieśli Izoldzie. Gdy ta dowiedziała się, jakie były ostatnie słowa jej służącej, zaczęła żałować swojego czynu. Niewolnicy powiedzieli jej jednak, że Brangien żyje. Obie kobiety uściskały się i błagały się nawzajem o wybaczenie.

Wielka sosna

Kochankowie mogli spotykać się w dzień i w nocy, ponieważ Tristan jako najbliższy królowi sypiał w jego komnacie, poza tym Brangien strzegła ich, aby nikt nie przyłapał ich na zdradzie. Jednak czterej baronowie, którzy nienawidzili Tristana, domyślali się jego zdrady i zasiali ziarno niepokoju w sercu króla. Ten rozkazał Tristanowi, aby na jakiś czas oddalił się z Tyntagielu. Tristan jednak nie miał siły opuścić Izoldy. Został w mieście i zatrzymał się u Gorwenala. Kochankowie usychali z tęsknoty za sobą. Brangien znalazła sposób, aby im pomóc. Każdego wieczora Tristan strugał łódeczki z kory, które spuszczał wartkim strumykiem, mającym swoje źródło w sadzie niedaleko zamku, pod wielką sosną, a docierającym aż do komnaty Izoldy. Wtedy jego ukochana przybywała na oznaczone miejsce pod wielką sosną i kochankowie pod osłoną nocy byli bezpieczni.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obyczajowość średniowiecza w „Dziejach Tristana i Izoldy”
2  Motyw władcy w „Dziejach Tristana i Izoldy”
3  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnejKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • Streszczenie swietne.Musze przeczytac ta ksiazke a tak jakos mi nie idzie.to streszczenie czyta sie szbko sprawnie i nawet wciaga.Poolecam na pewno!:3
  Ewelinaa ()

 • Super streszczenie! Zawiera wszystkie najważniejsze informację i fajnie się czyta. Bardzo podoba mi się pomysł załączenia ważniejszych cytatów. Dziękuję za streszczenie, bo jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę.
  Ania ()

 • To streszczenie jest naprawde znakomite!Nie warto czytać książki skoro można przeczytać to właśnie streszczenie!!!Bardzo pomogło mi ono na sprawdzianie!;)
  Patrycja ()

 • Moim zdaniem?? Streszczenie jest znakomite, nie ma sensu czytać całej książki, bo wszystkie najważniejsze treści zawarte są w streszczeniu. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Dominika;)
  Dominika (www.xdominikax4 {at} o2.pl)

 • to musisz wiedzieć ze średniowiecza: Średniowiecze - epoka kontrastów - Wzory osobowe średniowiecza w Pieśni o Rolandzie * Okoliczności powstania dzieła * Streszczenie * Postawa Rolanda - etos rycerski w średniowieczu * Karol Wielki jako idealny władca * Forma utworu - Dzieje Tristana i Izoldy - opowieść o niezwykłej miłości * Średniowieczne opowieści o miłości * Streszczenie utworu * Główne postaci * Miłość bez granic * Poetyka utworu - Wielki Testament François Villona * Villon - szlachetny rzezimieszek * Struktura dzieła * Omówienie wybranych fragmentów - Prostota i urok Kwiatków św. Franciszka z Asyżu * Dzieje św. Franciszka * Franciszkanizm * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów - Boska Komedia - najwybitniejsze dzieło włoskiego średniowiecza * Dante Alighieri i jego dzieło * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • kanini zajebiste są te opracowania, ,asz przeczytać wszystko z tej strony i poszukać więcej na tej stronce u góry wybierasz księżkę i jest zajebiste opracowanie, są te wszystkie motywy!!! przeczytać, przyswoić i na maturę, buziaki pa
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • Przeczytałem para streszczeń, a w każdym coraz nowe ważne rzeczy ;D A tu moim zdaniem jest ich najwięcej... Jest 10 a na jutro lektura ;D Nie mam ochoty aby ja czytać, bo mam dużo roboty... Streszczenie wystarczy. Pzdrawiam ;)
  Krynio ()

 • Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,
  Kamila (vixis {at} vp.pl)

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić. - studia w Warszawie z klp.pl -
  Anonim ()

Tagi: