Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niestety, nie stało się wedle woli królowej Irlandii. Podczas podróży Tristan i Izolda zapragnęli napić się czegoś, gdyż bardzo doskwierał im upał. Przypadkiem trafili właśnie na napój miłosny, wypili go razem i odtąd ich serca były złączone ze sobą na wieki. Oboje wiedzieli, że ich miłość jest zdradą uczynioną wobec króla Marka – Izolda zdradzała go jako jego przyszła żona, a Tristan jako jego lennik i ukochany siostrzeniec. Siła napoju była jednak tak ogromna, że nie potrafili oni oprzeć się namiętności i uczuciu, i gdy zapadł wieczór – jak podaje narrator opowieści – „pogrążyli się w miłości”.

Brangien wydana niewolnikom

Król Marek przyjął Izoldę na swoim dworze i poślubił. Aby ukryć hańbę Izoldy i ocalić ją od śmierci, jej służebnica Brangien zajęła jej miejsce w łożnicy małżeńskiej podczas nocy poślubnej z królem.

Tristan i Izolda muszą ukrywać swą miłość. Izolda zaczyna podejrzewać, że ktoś ich szpieguje i domyśla się zdrady Brangien. Rozkazuje niewolnikom, aby wyprowadzili Brangien w głęboki las i tam zabili. Oni jednak litują się nad służącą, gdy ta wypowiada następujące słowa:
Przypominam sobie tylko jedną winę [jaką uczyniłam wobec królowej Izoldy]. Kiedy wyruszaliśmy z Irlandii, miałyśmy obie koszulę na naszą noc poślubną. Zdarzyło się na morzu, że Izold podarła swą godową koszulę i na noc poślubną pożyczyłam jej swojej.
Niewolnicy przywiązali Brangien do drzewa, a zabili młodego psa, odcięli mu język i zanieśli Izoldzie. Gdy ta dowiedziała się, jakie były ostatnie słowa jej służącej, zaczęła żałować swojego czynu. Niewolnicy powiedzieli jej jednak, że Brangien żyje. Obie kobiety uściskały się i błagały się nawzajem o wybaczenie.

Wielka sosna

Kochankowie mogli spotykać się w dzień i w nocy, ponieważ Tristan jako najbliższy królowi sypiał w jego komnacie, poza tym Brangien strzegła ich, aby nikt nie przyłapał ich na zdradzie. Jednak czterej baronowie, którzy nienawidzili Tristana, domyślali się jego zdrady i zasiali ziarno niepokoju w sercu króla. Ten rozkazał Tristanowi, aby na jakiś czas oddalił się z Tyntagielu. Tristan jednak nie miał siły opuścić Izoldy. Został w mieście i zatrzymał się u Gorwenala. Kochankowie usychali z tęsknoty za sobą. Brangien znalazła sposób, aby im pomóc. Każdego wieczora Tristan strugał łódeczki z kory, które spuszczał wartkim strumykiem, mającym swoje źródło w sadzie niedaleko zamku, pod wielką sosną, a docierającym aż do komnaty Izoldy. Wtedy jego ukochana przybywała na oznaczone miejsce pod wielką sosną i kochankowie pod osłoną nocy byli bezpieczni.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Etos rycerski w „Dziejach Tristana i Izoldy”
2  Charakterystyka Izoldy
3  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnejKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • książkę musiałem przeczytać przez tydzień, bo jest ona lekturą w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 5 dni przeczytałem 11 stron książki. Lubię czytać i czytam szybko, ale nie lektury. Obecnie lektury szkolne są ... dziwne. To streszczenie przeczytałem w pół godziny, znam fabułę, i ROZUMIEM. Streszczenie to jest bardzo ciekawie i prosto napisane. Gratulacje!!!
  kuba (clauden {at} vp.pl)

 • streszczenie fajne chociaż lepiej jest książkę przeczytać bo lepiej ją idzie zrozumieć a sciągi czasami prowadzą do popełniania licznych błedów w dłuższych wypracowaniach
  Danusia (www.danusia.zakopane.pl)

 • Genialne streszczenie, aż nie chce się odchodzić od monitora. Lepiej napisane niż książka. Najważniejsze fakty są opublikowane a mniej ważne pominięte. Wielkie gratulacje dla autora. :)
  marski ()

 • Streszczenie jest napiosane profesjonalnie, dziekuje autorce, ponieważ bardzo mi ono pomogło. Jednak wiem, ze książkę i tak muszę przeczytac tak dla samej siebie.
  Ola ()

 • Książka bardzo mi się podobała. Jest niebanalna, inna niż wszystkie. Miłość wywołana magicznym napojem... Staram się zawsze czytać lektury, ale wiem, że czasem jest to niemożliwe. Dobrze, że sa streszczenia ;) Jeśli chodzi o tą pracę, świetna.
  massa ()

 • ,Streszczenie świetne! Jest godzina 22, a mi się przypomniało że na jutro ta lektura do przeczytania... A książkę muszę znać bo jestem jedną z lepszych uczennic i psorka pozna że nie czytałam... Więc postanowiłąm znaleźć coś w necie. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla autorki.' - własnie widać Zuza, jaka z Ciebie najlepsza uczennica. :D Bardz dobre streszczenie ;*
  Aga ()

 • Streszczenie może i fajne, ale naprawdę warto przeczytać książkę! Jest ona o wiele ciekawsza niż streszczenie i nieprawdą jest to, że nie można jej zrozumieć. Ja przeczytałam ją w dwa dni, ale pewnie dałabym radę w jeden. Czytałam ją, choć to jeszcze nie moja lektura i uważam że jest świetna. Nie rozumiem was, jak możecie czytać streszczenia. A jak ktoś uważa że to jest stare i nie warto czytać, to na serio- nie jest normalny...
  Izold ()

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić.
  Łysa (lysa.m {at} wp.wp)

 • Kocham tę książkę ... Warto ją przeczytać, w całości, nie tylko streszczenie. Jak zaczniecie, nie będziecie w stanie się oderwać. Wspaniały klimat, fabuła i rozpacz romantycznej, niespełnionej miłość. Oprócz tego ciekawy styl pisania autora.
  Gosia G. (gosia90210 {at} o2.pl)

 • ciekawe strzeszczenie. przeczytalem najpiwrw ksiazkw, pozniej to stresczenie. zaskoczylo mnie to ze w 11 stronach zmiescila sie cala ksiazka. to streszczenie jest naprawde dobre. napewno kazdy dostanie 5-tke ale i tak naklaniam was do czytania lektor x]
  gooooooood ()

 • streszczenie calkowicie zgadza sie z tym co jest w ksiazce ktora jest przymulajaca zasnelam przy niej ale jak przeczytalam streszczenie to sie rozjasnily mi w glowce zaraz bede pisac prace na ustny z polaka :)
  Anonim ()

 • Fantastyczne streszczenie. Po prostu tak napisane że nie można nawet iść do toalety z ciekawości co będzie dalej:) Sama książka ma bardzo rozbudowaną akcję i wiele wątków poboznych - ciężko jest coś zrozumieć... Wielki szacunek dla autorki!!
  NXTfan (aleksander_92 {at} o2.pl)

 • To streszczenie uratowało mni życie. Zawsze czytam lektury ale tej zapomniałam. Jutro mam z niej sprawdzian. Nie pierwszy raz kozystam dla przypomnienia książki z tej stronki i zawsze mam piątki. Polecam
  Maja ()

 • Moim zdaniem bardzo dobre streszczenie. Dzięki niemu napisałem sprawdzian na 5, wcześniej w ogóle nie widziałem tej książki na oczy. Wielkie dzięki tej osobie co napisała to streszczenie :)
  Ari ()

 • Bardzo fajne. Jedyne streszczenie w necie dobrze napisane. Brawa dla autora. Oby tak dalej. PS: "Król Edyp" też było fajne streszczenie. Pozdrawiam!
  wojtasskorcz (nie {at} dam.pl)


Tagi: