Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czterej zazdrośni baronowie zaczynają coś podejrzewać. Postanowili zasięgnąć rady karła Frocyna, znającego magię. Ten poradził królowi, aby skrył się w gałęziach sosny i czekał, a na pewno przyłapie dwoje kochanków na zdradzie. Tak stało się w istocie, z tym że najpierw Tristan, a potem Izolda zorientowali się, że król skrył się w gałęziach i pokierowali rozmową tak, aby nie domyślił się on, co ich łączy. Król gdy upewnił się, że Tristan i Izolda nie kochają się występną miłością, zszedł z drzewa i przyjął ponownie Tristana na swój dwór.

Karzeł Frocyn

Po powrocie Tristana do Tyntagielu baronowie nadal naciskali na króla, aby go odprawił. Zagrozili, że jeśli tego nie zrobi, to cofną się do swoich warownych zamków, aby z nim wojować. Polecili mu jeszcze raz zasięgnąć rady karła Frocyna. Ten wymyślił następujący fortel: poradził królowi, aby jutro skoro świt nakazał Tristanowi zanieść list sąsiadowi Kornwalii, królowi Arturowi i aby król poinformował o tym siostrzeńca tuż przed nadejściem nocy. Jeśli kocha Izoldę szaloną miłością, zechce z nią rozmawiać przed wyjazdem.

Tak też król uczynił. Frocyn uciekł się do podstępu i rozsypał mąkę wokół legowiska Tristana. Rycerz zapragnął porozmawiać z królową przed wyjazdem. Zauważył mąkę i domyślił się fortelu karła. Skoczył więc do łoża królewskiego, ale zostawił po sobie ślady krwi, gdyż tego samego dnia na polowaniu dzik zranił go w nogę. Gdy ukryty za oknem karzeł zawiadomił króla, że kochankowie są razem, Tristan spostrzegłszy to skoczył ponownie na swoje łoże. Król wszedł do komnaty i wobec tak oczywistych śladów krwi postanowił zabić oboje kochanków.

Skok z kaplicy

Król wydał wyrok: Tristan i Izolda zostaną spaleni na stosie, bez sądu. Podczas drogi z zamku na miejsce egzekucji Tristanowi udało się wyprosić od rycerzy, którzy go prowadzili, aby pozwolili mu pomodlić się przed śmiercią w kaplicy. Rycerz skorzystał z tej okazji, aby uciec, skoczywszy z okna kaplicy. Po drodze spotkał Gorwenala, obaj rycerze ukryli się przy gościńcu.

Izolda dowiedziawszy się, że jej ukochanemu udało się uciec, ucieszyła się bardzo. Została doprowadzona na stos. Tłum ludzi zebrał się, aby oglądać widowisko, była tam także grupa trędowatych. Jeden z nich, Iwon, zwrócił królowi uwagę, że spalenie na stosie jest dla królowej niewystarczającą karą. Iwon poradził królowi, aby ten wydał Izoldę trędowatym, gdyż to będzie najokrutniejsza kara, gorsza niż śmierć. Tak też król uczynił. Orszak trędowatych skierował się drogą, przy której skrył się Tristan. Dzielny rycerz ocalił swą ukochaną z rąk trędowatych. Kochankowie skryli się w lesie moreńskim, gdzie nie mógł ich znaleźć ani król, ani żaden z zazdrosnych baronów.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Elementy magiczne i fantastyczne w „Dziejach Tristana i Izoldy”
2  Bohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”
3  Etos rycerski w „Dziejach Tristana i Izoldy”Komentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • książkę musiałem przeczytać przez tydzień, bo jest ona lekturą w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 5 dni przeczytałem 11 stron książki. Lubię czytać i czytam szybko, ale nie lektury. Obecnie lektury szkolne są ... dziwne. To streszczenie przeczytałem w pół godziny, znam fabułę, i ROZUMIEM. Streszczenie to jest bardzo ciekawie i prosto napisane. Gratulacje!!!
  kuba (clauden {at} vp.pl)

 • streszczenie fajne chociaż lepiej jest książkę przeczytać bo lepiej ją idzie zrozumieć a sciągi czasami prowadzą do popełniania licznych błedów w dłuższych wypracowaniach
  Danusia (www.danusia.zakopane.pl)

 • Genialne streszczenie, aż nie chce się odchodzić od monitora. Lepiej napisane niż książka. Najważniejsze fakty są opublikowane a mniej ważne pominięte. Wielkie gratulacje dla autora. :)
  marski ()

 • Streszczenie jest napiosane profesjonalnie, dziekuje autorce, ponieważ bardzo mi ono pomogło. Jednak wiem, ze książkę i tak muszę przeczytac tak dla samej siebie.
  Ola ()

 • Książka bardzo mi się podobała. Jest niebanalna, inna niż wszystkie. Miłość wywołana magicznym napojem... Staram się zawsze czytać lektury, ale wiem, że czasem jest to niemożliwe. Dobrze, że sa streszczenia ;) Jeśli chodzi o tą pracę, świetna.
  massa ()

 • ,Streszczenie świetne! Jest godzina 22, a mi się przypomniało że na jutro ta lektura do przeczytania... A książkę muszę znać bo jestem jedną z lepszych uczennic i psorka pozna że nie czytałam... Więc postanowiłąm znaleźć coś w necie. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla autorki.' - własnie widać Zuza, jaka z Ciebie najlepsza uczennica. :D Bardz dobre streszczenie ;*
  Aga ()

 • Streszczenie może i fajne, ale naprawdę warto przeczytać książkę! Jest ona o wiele ciekawsza niż streszczenie i nieprawdą jest to, że nie można jej zrozumieć. Ja przeczytałam ją w dwa dni, ale pewnie dałabym radę w jeden. Czytałam ją, choć to jeszcze nie moja lektura i uważam że jest świetna. Nie rozumiem was, jak możecie czytać streszczenia. A jak ktoś uważa że to jest stare i nie warto czytać, to na serio- nie jest normalny...
  Izold ()

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić.
  Łysa (lysa.m {at} wp.wp)

 • Kocham tę książkę ... Warto ją przeczytać, w całości, nie tylko streszczenie. Jak zaczniecie, nie będziecie w stanie się oderwać. Wspaniały klimat, fabuła i rozpacz romantycznej, niespełnionej miłość. Oprócz tego ciekawy styl pisania autora.
  Gosia G. (gosia90210 {at} o2.pl)

 • ciekawe strzeszczenie. przeczytalem najpiwrw ksiazkw, pozniej to stresczenie. zaskoczylo mnie to ze w 11 stronach zmiescila sie cala ksiazka. to streszczenie jest naprawde dobre. napewno kazdy dostanie 5-tke ale i tak naklaniam was do czytania lektor x]
  gooooooood ()

 • streszczenie calkowicie zgadza sie z tym co jest w ksiazce ktora jest przymulajaca zasnelam przy niej ale jak przeczytalam streszczenie to sie rozjasnily mi w glowce zaraz bede pisac prace na ustny z polaka :)
  Anonim ()

 • Fantastyczne streszczenie. Po prostu tak napisane że nie można nawet iść do toalety z ciekawości co będzie dalej:) Sama książka ma bardzo rozbudowaną akcję i wiele wątków poboznych - ciężko jest coś zrozumieć... Wielki szacunek dla autorki!!
  NXTfan (aleksander_92 {at} o2.pl)

 • To streszczenie uratowało mni życie. Zawsze czytam lektury ale tej zapomniałam. Jutro mam z niej sprawdzian. Nie pierwszy raz kozystam dla przypomnienia książki z tej stronki i zawsze mam piątki. Polecam
  Maja ()

 • Moim zdaniem bardzo dobre streszczenie. Dzięki niemu napisałem sprawdzian na 5, wcześniej w ogóle nie widziałem tej książki na oczy. Wielkie dzięki tej osobie co napisała to streszczenie :)
  Ari ()

 • Bardzo fajne. Jedyne streszczenie w necie dobrze napisane. Brawa dla autora. Oby tak dalej. PS: "Król Edyp" też było fajne streszczenie. Pozdrawiam!
  wojtasskorcz (nie {at} dam.pl)


Tagi: