Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Las moreński

Tristan i Izolda żyją w lesie moreńskim. Żywią się tylko tym, co Tristanowi uda się upolować. Wychudli, ich odzież podarła się na strzępy. Są jednak szczęśliwi, bo mogą przebywać razem. Pewnego dnia zabłądzili przypadkiem do pustelni brata Ogryna. Pustelnik radzi kochankom przyznać się do popełnionego grzechu. Tristan broni się przed tym twierdząc, że król wyrzekł się Izoldy, wydając ją trędowatym, a Tristan odebrał im ją. Rycerz nie chce przyznać się do winy ani korzyć się. Kochankowie wracają do lasu.

Pewnego dnia jeden z baronów-zdrajców, Gwenelon, ośmielił zapuścić się w okolice boru moreńskiego. Gorwenal zabił go i od tej pory nikt już nie niepokoił kochanków.

Innym razem Tristan wrócił znużony z polowania i zapragnął położyć się spać. Kochankowie położyli się objęci w zbudowanym dla nich szałasie, a między nimi Tristan położył nagi miecz. Byli ubrani, a usta ich nie stykały się. Zdarzyło się, że przypadkiem przechodził niedaleko tego miejsca leśnik i spostrzegł kochanków. Uciekł obawiając się gniewu Tristana po przebudzeniu i doniósł królowi Markowi, gdzie widział jego siostrzeńca i królową. Król kazał zaprowadzić się do szałasu, obiecując sobie, że zabije kochanków. Gdy jednak wszedł do środka i zobaczył, że ich ciała rozdziela nagi miecz, a ich usta nie są złączone, pomyślał, że nie kochają się oni występną miłością. Zabrał miecz Tristana, położył na jego miejsce swój, zdjął pierścień z palca Izoldy i włożył na niego swój i zostawił w szałasie rękawiczki z gronostaju, które dostał niegdyś jako podarunek od żony. Tristan i Izolda przebudzili się i zobaczywszy ślady bytności króla w ich szałasie, przestraszenie uciekli na inne miejsce lasu moreńskiego.

Pustelnik Ogryn

W sercach Tristana i Izoldy zaczęła rodzić się niepewność co do słuszności ich ukrywania się w lesie moreńskim. Skoro król oszczędził ich, to może uda się zakończyć sprawę pokojowo? Kochankowie, pragnąc pojednać się z królem Markiem, poszli zasięgnąć rady pustelnika Ogryna. Tristan postanowił, że odda królowi Izoldę, a sam odjedzie w dalekie kraje. Pustelnik pochwalił jego decyzję. Tristan dostarczył potajemnie królowi list, w którym przedstawiał mu tę propozycję.

Szalony bród

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej
2  Motyw władcy w „Dziejach Tristana i Izoldy”
3  Charakterystyka TristanaKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • książkę musiałem przeczytać przez tydzień, bo jest ona lekturą w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 5 dni przeczytałem 11 stron książki. Lubię czytać i czytam szybko, ale nie lektury. Obecnie lektury szkolne są ... dziwne. To streszczenie przeczytałem w pół godziny, znam fabułę, i ROZUMIEM. Streszczenie to jest bardzo ciekawie i prosto napisane. Gratulacje!!!
  kuba (clauden {at} vp.pl)

 • streszczenie fajne chociaż lepiej jest książkę przeczytać bo lepiej ją idzie zrozumieć a sciągi czasami prowadzą do popełniania licznych błedów w dłuższych wypracowaniach
  Danusia (www.danusia.zakopane.pl)

 • Genialne streszczenie, aż nie chce się odchodzić od monitora. Lepiej napisane niż książka. Najważniejsze fakty są opublikowane a mniej ważne pominięte. Wielkie gratulacje dla autora. :)
  marski ()

 • Streszczenie jest napiosane profesjonalnie, dziekuje autorce, ponieważ bardzo mi ono pomogło. Jednak wiem, ze książkę i tak muszę przeczytac tak dla samej siebie.
  Ola ()

 • Książka bardzo mi się podobała. Jest niebanalna, inna niż wszystkie. Miłość wywołana magicznym napojem... Staram się zawsze czytać lektury, ale wiem, że czasem jest to niemożliwe. Dobrze, że sa streszczenia ;) Jeśli chodzi o tą pracę, świetna.
  massa ()

 • ,Streszczenie świetne! Jest godzina 22, a mi się przypomniało że na jutro ta lektura do przeczytania... A książkę muszę znać bo jestem jedną z lepszych uczennic i psorka pozna że nie czytałam... Więc postanowiłąm znaleźć coś w necie. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla autorki.' - własnie widać Zuza, jaka z Ciebie najlepsza uczennica. :D Bardz dobre streszczenie ;*
  Aga ()

 • Streszczenie może i fajne, ale naprawdę warto przeczytać książkę! Jest ona o wiele ciekawsza niż streszczenie i nieprawdą jest to, że nie można jej zrozumieć. Ja przeczytałam ją w dwa dni, ale pewnie dałabym radę w jeden. Czytałam ją, choć to jeszcze nie moja lektura i uważam że jest świetna. Nie rozumiem was, jak możecie czytać streszczenia. A jak ktoś uważa że to jest stare i nie warto czytać, to na serio- nie jest normalny...
  Izold ()

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić.
  Łysa (lysa.m {at} wp.wp)

 • Kocham tę książkę ... Warto ją przeczytać, w całości, nie tylko streszczenie. Jak zaczniecie, nie będziecie w stanie się oderwać. Wspaniały klimat, fabuła i rozpacz romantycznej, niespełnionej miłość. Oprócz tego ciekawy styl pisania autora.
  Gosia G. (gosia90210 {at} o2.pl)

 • ciekawe strzeszczenie. przeczytalem najpiwrw ksiazkw, pozniej to stresczenie. zaskoczylo mnie to ze w 11 stronach zmiescila sie cala ksiazka. to streszczenie jest naprawde dobre. napewno kazdy dostanie 5-tke ale i tak naklaniam was do czytania lektor x]
  gooooooood ()

 • streszczenie calkowicie zgadza sie z tym co jest w ksiazce ktora jest przymulajaca zasnelam przy niej ale jak przeczytalam streszczenie to sie rozjasnily mi w glowce zaraz bede pisac prace na ustny z polaka :)
  Anonim ()

 • Fantastyczne streszczenie. Po prostu tak napisane że nie można nawet iść do toalety z ciekawości co będzie dalej:) Sama książka ma bardzo rozbudowaną akcję i wiele wątków poboznych - ciężko jest coś zrozumieć... Wielki szacunek dla autorki!!
  NXTfan (aleksander_92 {at} o2.pl)

 • To streszczenie uratowało mni życie. Zawsze czytam lektury ale tej zapomniałam. Jutro mam z niej sprawdzian. Nie pierwszy raz kozystam dla przypomnienia książki z tej stronki i zawsze mam piątki. Polecam
  Maja ()

 • Moim zdaniem bardzo dobre streszczenie. Dzięki niemu napisałem sprawdzian na 5, wcześniej w ogóle nie widziałem tej książki na oczy. Wielkie dzięki tej osobie co napisała to streszczenie :)
  Ari ()

 • Bardzo fajne. Jedyne streszczenie w necie dobrze napisane. Brawa dla autora. Oby tak dalej. PS: "Król Edyp" też było fajne streszczenie. Pozdrawiam!
  wojtasskorcz (nie {at} dam.pl)


Tagi: