Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król postanowił przyjąć Izoldę, a Tristanowi kazać odjechać z Kornwalii. Kochankowie w ostatnim pożegnaniu wymienili między sobą podarunki: Izolda dała Tristanowi pierścień z zielonego jaspisu, a Tristan podarował Izoldzie swojego wiernego psa, Łapaja. Izolda obiecała kochankowi, że uczyni wszystko, czego zażąda od niego posłaniec posiadający ten pierścień – będzie ona bowiem wiedzieć, że jest to posłaniec Tristana. Poprosiła jeszcze Tristana, żeby przez kilka dni został w okolicach Tyntagielu, aby mój jej ewentualnie pomóc, gdyby groziło jej jakieś niebezpieczeństwo ze strony zazdrosnych baronów.

Przy Szalonym Brodzie król spotkał się z siostrzeńcem i królową. Tristan oddał Markowi królową i rzucił wyzwanie każdemu, kto ośmieliłby się twierdzić, że kiedykolwiek kochał Izoldę występną miłością. Żaden z jego wrogów nie odezwał się. Tristan odjechał więc ku morzu, jednak kiedy zapadła noc schronił się w lesie moreńskim, aby w razie potrzeby służyć Izoldzie pomocą.

Sąd przez rozpalone żelazo

Pomoc Tristana okazała się potrzebna. Marek przyjął wprawdzie Izoldę z wielkimi honorami i przebaczył jej, ale trzej baronowie – Denoalen, Andret i Gondoin zaczęli nakłaniać króla, aby zorganizował sąd. Miałby on polegać na tym, że Izolda przyrzekłaby, że nigdy nie zdradziła króla i dotknęłaby przy tym rozpalonego żelaza. Jeśli powiedziałaby prawdę, to nic nie powinno się jej stać. Marek nie chciał się na to zgodzić, ale Izolda z obawy, aby nie być oczernianą, postanowiła poddać się takiej próbie. Posłała swojego wiernego sługę, Perynisa do Tristana, skrywającego się w lesie moreńskim. Przekazał on Tristanowi, aby za dziesięć dni, przebrany tak, aby nikt go nie poznał, znalazł się na Białej Równi. Aby się dostać na miejsce sądu, trzeba będzie Izoldzie przebyć rzekę w łodzi. Wtedy Tristan będzie mógł przyjść Izoldzie z pomocą i przenieść ją ze statku na brzeg.

Tak też się stało. Tristan przebrał się za nędznego pielgrzyma tak, że nikt go nie poznał. Gdy Izolda miała przedostać się ze statku na brzeg, Tristan przeniósł ją, trzymając w ramionach. Przystąpiono do sądu. Królowa przysięgła, że „nigdy mąż zrodzony z niewiasty nie trzymał mnie w ramionach prócz króla Marka, mego pana i tego ubogiego pielgrzyma”, potem włożyła ręce do ognia, wzięła do ręki rozpalone żelazo i podniosła do góry obie ręce tak, żeby cały zgromadzony lud widział, że nie ma na nich żadnej skazy. Tym sposobem kochankowie po raz kolejny uratowali się od zguby.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obyczajowość średniowiecza w „Dziejach Tristana i Izoldy”
2  Czas i miejsce akcji „Dziejów Tristana i Izoldy”
3  Charakterystyka TristanaKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • Streszczenie swietne.Musze przeczytac ta ksiazke a tak jakos mi nie idzie.to streszczenie czyta sie szbko sprawnie i nawet wciaga.Poolecam na pewno!:3
  Ewelinaa ()

 • Super streszczenie! Zawiera wszystkie najważniejsze informację i fajnie się czyta. Bardzo podoba mi się pomysł załączenia ważniejszych cytatów. Dziękuję za streszczenie, bo jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę.
  Ania ()

 • To streszczenie jest naprawde znakomite!Nie warto czytać książki skoro można przeczytać to właśnie streszczenie!!!Bardzo pomogło mi ono na sprawdzianie!;)
  Patrycja ()

 • Moim zdaniem?? Streszczenie jest znakomite, nie ma sensu czytać całej książki, bo wszystkie najważniejsze treści zawarte są w streszczeniu. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Dominika;)
  Dominika (www.xdominikax4 {at} o2.pl)

 • to musisz wiedzieć ze średniowiecza: Średniowiecze - epoka kontrastów - Wzory osobowe średniowiecza w Pieśni o Rolandzie * Okoliczności powstania dzieła * Streszczenie * Postawa Rolanda - etos rycerski w średniowieczu * Karol Wielki jako idealny władca * Forma utworu - Dzieje Tristana i Izoldy - opowieść o niezwykłej miłości * Średniowieczne opowieści o miłości * Streszczenie utworu * Główne postaci * Miłość bez granic * Poetyka utworu - Wielki Testament François Villona * Villon - szlachetny rzezimieszek * Struktura dzieła * Omówienie wybranych fragmentów - Prostota i urok Kwiatków św. Franciszka z Asyżu * Dzieje św. Franciszka * Franciszkanizm * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów - Boska Komedia - najwybitniejsze dzieło włoskiego średniowiecza * Dante Alighieri i jego dzieło * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • kanini zajebiste są te opracowania, ,asz przeczytać wszystko z tej strony i poszukać więcej na tej stronce u góry wybierasz księżkę i jest zajebiste opracowanie, są te wszystkie motywy!!! przeczytać, przyswoić i na maturę, buziaki pa
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • Przeczytałem para streszczeń, a w każdym coraz nowe ważne rzeczy ;D A tu moim zdaniem jest ich najwięcej... Jest 10 a na jutro lektura ;D Nie mam ochoty aby ja czytać, bo mam dużo roboty... Streszczenie wystarczy. Pzdrawiam ;)
  Krynio ()

 • Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,
  Kamila (vixis {at} vp.pl)

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić. - studia w Warszawie z klp.pl -
  Anonim ()

Tagi: