Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głos słowika

Tristan wiedział, że powinien wyjechać z Kornwalii, jednak nie był w stanie. Zwlekał z decyzją wyjazdu i postanowił po raz ostatni zobaczyć się z Izoldą. Królowa czuwała w swojej komnacie, kiedy nagle usłyszała śpiewającego słowika. Przypomniała sobie, że udając słowika Tristan umilał jej chwile w lesie moreńskim. Wyszła do niego i pod drzewami ciała kochanków splotły się ze sobą aż do świtu.

Po tej jednej wspólnie spędzonej nocy kochankowie oszaleli. Tristan ważył się nawet za dnia wkradać się do komnaty Izoldy, gdy król wyjechał z Tyntagielu. Andret, Denoalen i Gondoin zauważyli te wizyty. Postanowili pewnego dnia o świcie przyłapać Tristana na gorącym uczynku.

Podkradli się przed świtem do okien komnat królowej. Tristanowi udało się zabić dwóch, jeden wszakże pozostał przy życiu. Dzielny rycerz uciekł z Kornwalii.

Dzwonek cudowny

Tristan schronił się do Galii, na ziemię szlachetnego diuka Żylenia. Jednego dnia, gdy siedział przy stole swego pana, jego serce wezbrało ogromną boleścią. Zauważył to diuk i chciał jakoś pomóc rycerzowi w potrzebie. Pokazał mu więc swojego pieska Milusia. Był to piękny, mały zaczarowany piesek z dzwoneczkiem na szyi. Dzwoneczek wydawał dźwięki tak wesołe, tak jasne, że żałość Tristana ustąpiła. Rycerz od razu pomyślał, że taki piesek byłby pięknym podarunkiem dla Izoldy.

Aby go zdobyć, Tristan pokonał Urgana Włochatego, olbrzyma ściągającego z ludności Galii haracze. Książę Żyleń bronił się przed oddaniem Milusia, obiecał jednak, że temu, kto zwycięży olbrzyma, odda ze swoich bogactw to, co on uzna za najcenniejsze, zgodnie z obietnicą oddał więc Milusia Tristanowi. Tristan powierzył psa pewnemu rybałtowi galijskiemu, który udawał się do Kornwalii. Przybył do Tyntagielu i ofiarował podarunek Izoldzie. Ta bardzo ucieszyła się z prezentu i odkryła, że to nie sam pies, ale jego dzwoneczek jest zaczarowany i odsuwa od słuchającego wszelkie smutki. Wtedy Izolda zawstydziła się, gdyż jej zdaniem nie godziło się, aby jej ukochany usychał z tęsknoty, gdy ona znajduje ukojenie w swej boleści. Wzięła więc magiczny dzwoneczek i przez otwarte okno wyrzuciła go w morze.

Izolda o Białych Dłoniach

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Dziejów Tristana i Izoldy”
2  Etos rycerski w „Dziejach Tristana i Izoldy”
3  Obyczajowość średniowiecza w „Dziejach Tristana i Izoldy”Komentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • Streszczenie swietne.Musze przeczytac ta ksiazke a tak jakos mi nie idzie.to streszczenie czyta sie szbko sprawnie i nawet wciaga.Poolecam na pewno!:3
  Ewelinaa ()

 • Super streszczenie! Zawiera wszystkie najważniejsze informację i fajnie się czyta. Bardzo podoba mi się pomysł załączenia ważniejszych cytatów. Dziękuję za streszczenie, bo jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę.
  Ania ()

 • To streszczenie jest naprawde znakomite!Nie warto czytać książki skoro można przeczytać to właśnie streszczenie!!!Bardzo pomogło mi ono na sprawdzianie!;)
  Patrycja ()

 • Moim zdaniem?? Streszczenie jest znakomite, nie ma sensu czytać całej książki, bo wszystkie najważniejsze treści zawarte są w streszczeniu. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Dominika;)
  Dominika (www.xdominikax4 {at} o2.pl)

 • to musisz wiedzieć ze średniowiecza: Średniowiecze - epoka kontrastów - Wzory osobowe średniowiecza w Pieśni o Rolandzie * Okoliczności powstania dzieła * Streszczenie * Postawa Rolanda - etos rycerski w średniowieczu * Karol Wielki jako idealny władca * Forma utworu - Dzieje Tristana i Izoldy - opowieść o niezwykłej miłości * Średniowieczne opowieści o miłości * Streszczenie utworu * Główne postaci * Miłość bez granic * Poetyka utworu - Wielki Testament François Villona * Villon - szlachetny rzezimieszek * Struktura dzieła * Omówienie wybranych fragmentów - Prostota i urok Kwiatków św. Franciszka z Asyżu * Dzieje św. Franciszka * Franciszkanizm * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów - Boska Komedia - najwybitniejsze dzieło włoskiego średniowiecza * Dante Alighieri i jego dzieło * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • kanini zajebiste są te opracowania, ,asz przeczytać wszystko z tej strony i poszukać więcej na tej stronce u góry wybierasz księżkę i jest zajebiste opracowanie, są te wszystkie motywy!!! przeczytać, przyswoić i na maturę, buziaki pa
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • Przeczytałem para streszczeń, a w każdym coraz nowe ważne rzeczy ;D A tu moim zdaniem jest ich najwięcej... Jest 10 a na jutro lektura ;D Nie mam ochoty aby ja czytać, bo mam dużo roboty... Streszczenie wystarczy. Pzdrawiam ;)
  Krynio ()

 • Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,
  Kamila (vixis {at} vp.pl)

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić. - studia w Warszawie z klp.pl -
  Anonim ()

Tagi: