Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wędrując przez morza i wyspy Tristan chciał ulżyć swojej niedoli, jednak jego ból nie ustawał. Przez dwa lata jego tułaczki nie przyszło do niego żadne poselstwo od Izoldy. Wówczas uwierzył, że ukochana zapomniała o nim.

Zdarzyło się, że pewnego razu wraz z Gorwenalem wszedł na ziemię Bretanii. Była ona opustoszała przez wojnę, która właśnie toczyła się w tym kraju. Od napotkanego po drodze pustelnika Tristan dowiedział się, że Bretanią włada diuk Hoel, a wojnę toczy z nim hrabia Ryjol z Nantes, gdyż diuk nie chciał oddać mu swojej córki za żonę. Tristan postanowił pomóc władcy Bretanii, pokonał występnego hrabiego i zyskał sobie łaskę u władcy. Zaprzyjaźnił się bardzo z synem króla, Kaherdynem, a gdy król w nagrodę zaoferował mu swoją córkę, piękną Izoldę o Białych Dłoniach, Tristan przyjął ofertę i poślubił księżniczkę. Gdy jednak przyszła noc poślubna, powiedział Izoldzie Białych Dłoniach, że przyrzekł Matce Boskiej, że przez rok po ślubie nie będzie korzystać z cielesnych rozkoszy.

Kaherdyn

Podczas wspólnej przejażdżki konnej Kaherdyna, Tristana i Izoldy o Białych Dłoniach zdarzyło się, że koń Izoldy potknął się w bajorze i woda prysła aż powyżej jej kolan. Izolda zaśmiała się i powiedziała bratu, że woda ważyła się na więcej, niż kiedykolwiek odważył się wobec niej Tristan. Kaherdyn chcąc wyjaśnić tę sprawę wezwał Tristana na rozmowę. Nieszczęśliwy kochanek opowiedział przyjacielowi całą swoją historię miłości do Izoldy Jasnowłosej – od momentu wypicia magicznego napoju aż do tamtej chwili. Kaherdyn współczuł przyjacielowi i poradził mu, aby udał się wraz z nim do Tyntagielu na spotkanie z Izoldą Jasnowłosą, by zobaczyć, czy dochowała mu wierności.

Rycerze skierowali się w stronę Lidanu, gdzie władał kasztelan Dynas, dawny przyjaciel Tristana. Tristan powierzył Dynasowi pierścień z zielonego jaspisu i poselstwo, które ma zanieść królowej.

Dynas z Lidanu

Dynas udał się do Tyntagielu, a Izolda zauważyła u niego na palcu pierścień z zielonego jaspisu i przywołała go do siebie. Dynas błagał królową w imieniu Tristana, aby zechciała zobaczyć się z nim, upewnił ją o miłości rycerza do niej, nawet mimo ślubu z Izoldą o Białych Dłoniach. Królowa zgodziła się w imię przyrzeczenia, jakie kiedyś dała Tristanowi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dzieje Tristana i Izoldy - plan wydarzeń
2  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej
3  „Dzieje Tristana i Izoldy” – problem autorstwa utworuKomentarze
artykuł / utwór: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie


 • Streszczenie swietne.Musze przeczytac ta ksiazke a tak jakos mi nie idzie.to streszczenie czyta sie szbko sprawnie i nawet wciaga.Poolecam na pewno!:3
  Ewelinaa ()

 • Super streszczenie! Zawiera wszystkie najważniejsze informację i fajnie się czyta. Bardzo podoba mi się pomysł załączenia ważniejszych cytatów. Dziękuję za streszczenie, bo jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę.
  Ania ()

 • To streszczenie jest naprawde znakomite!Nie warto czytać książki skoro można przeczytać to właśnie streszczenie!!!Bardzo pomogło mi ono na sprawdzianie!;)
  Patrycja ()

 • Moim zdaniem?? Streszczenie jest znakomite, nie ma sensu czytać całej książki, bo wszystkie najważniejsze treści zawarte są w streszczeniu. Naprawdę polecam. Pozdrawiam Dominika;)
  Dominika (www.xdominikax4 {at} o2.pl)

 • to musisz wiedzieć ze średniowiecza: Średniowiecze - epoka kontrastów - Wzory osobowe średniowiecza w Pieśni o Rolandzie * Okoliczności powstania dzieła * Streszczenie * Postawa Rolanda - etos rycerski w średniowieczu * Karol Wielki jako idealny władca * Forma utworu - Dzieje Tristana i Izoldy - opowieść o niezwykłej miłości * Średniowieczne opowieści o miłości * Streszczenie utworu * Główne postaci * Miłość bez granic * Poetyka utworu - Wielki Testament François Villona * Villon - szlachetny rzezimieszek * Struktura dzieła * Omówienie wybranych fragmentów - Prostota i urok Kwiatków św. Franciszka z Asyżu * Dzieje św. Franciszka * Franciszkanizm * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów - Boska Komedia - najwybitniejsze dzieło włoskiego średniowiecza * Dante Alighieri i jego dzieło * Streszczenie i omówienie wybranych fragmentów
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • kanini zajebiste są te opracowania, ,asz przeczytać wszystko z tej strony i poszukać więcej na tej stronce u góry wybierasz księżkę i jest zajebiste opracowanie, są te wszystkie motywy!!! przeczytać, przyswoić i na maturę, buziaki pa
  kamil (kamil-baur {at} wp.pl)

 • Przeczytałem para streszczeń, a w każdym coraz nowe ważne rzeczy ;D A tu moim zdaniem jest ich najwięcej... Jest 10 a na jutro lektura ;D Nie mam ochoty aby ja czytać, bo mam dużo roboty... Streszczenie wystarczy. Pzdrawiam ;)
  Krynio ()

 • Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,
  Kamila (vixis {at} vp.pl)

 • Ja tam czytam książki, lubię to. Lektury też. Literatura celtów jest ciekawa i nie uważam że "Dzieje" nie pasują do naszych realiów. Chyba że nikt z was nie był zakochany na tyle... A to że dostajecie lepsze stopnie od tych którzy czytali książke nie wynika z tego że opracowanie jest tak dobre, ale z tego że ktoś nieuważnie czyta książkę. Ja traktuje streszczenia jako pomoc w pisaniu wypracowań. Chociaż żadko z tego korzystam. Opracowanie jest dobre, ale nie można się tylko tym żywić. - studia w Warszawie z klp.pl -
  Anonim ()

Tagi: