Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niewątpliwym sprzymierzeńcem kochanków jest narrator utworu. W opowieści często ujawnia się, kierujący swoje słowa do konkretnej publiczności. Nie jest on obiektywny, często wygłasza zdania oceniające zarówno postaci pozytywne, jak i negatywne. Wybiega w przyszłość (już na samym początku opowieści dowiadujemy się o jej końcu), co świadczy o tym, że w historii Tristana i Izoldy nie są najważniejsze fakty, ale sam charakter uczucia, które ich łączy.

Wydaje się, ze legenda o miłości Tristana i Izoldy poraża przede wszystkim siłą emocji, jakie pojawiają się w obojgu kochankach, tym, że mimo zwątpień pozostali sobie wierni. Dzieło Josepha Bédiera buduje w czytelniku wiarę, że istnieją uczucia tak silne, że nie zniszczy ich nic, ani przeciwności losu, ani ludzka słabość, ani nawet śmierć. Nie dziwne, że do dziś Tristan i Izolda są atrakcyjnym tematem dla artystów. O żywotności legendy świadczą liczne nawiązania, jakie znajdziemy w późniejszej literaturze, jak choćby Tristan 1946 Marii Kuncewiczowej, będący ciekawą próbą przełożenia historii miłości Tristana i Izoldy w realia XX wieku.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”
2  Charakterystyka Tristana
3  Charakterystyka IzoldyKomentarze
artykuł / utwór: Wzorzec parenetyczny miłości fatalnej


 • jeśli mam jakieś wątpliwości co do lektury, to zaglądam tylko i wyłącznie tutaj! wierzę, że wkładacie wiele pracy w tworzenie jej i musze przyznać, że jest jedną z najlepszych ;) pozdrawiam ;)
  Madźź ()

 • Ta stronka jest genialna! Streszczenia, tematy maturalne! Wszystko!!! Dziękuję za pomoc, bardzo mi się to przyda w pisaniu pracy maturalnej!! Jesteście GENIALNI!! Dziękuję w imieniu wszystkich korzystających! :-)))
  Anulka (aniuska1990 {at} wp.pl)

 • bardzo dziękuję autorom. bardzo konkretne, ciekawe i oryginalne informacje do głównego tematu lektury. przydadzą mi się do prezentacji maturalnej. wszystkiego dobrego. pozdrawiam.
  Karolina (karolola18 {at} wp.pl)

 • Dziki temu dostane napewno pozytywną ocenke ze sprawdzianu :)
  Sabina (sisi47 {at} op.pl)

 • oh dziękuje bardzo bardzo bardzo!!!akurat tego szukałam=)
  dziubek ()

 • Witam. Na początku chciałbym powiedzieć że czytając Wasze streszczenia, gdy zdarzy mi sie nie przeczytać lektury, dostaję najwyższe stopnie! Super stronka, brawurowe opracowania i problematyki! Życzę powodzenia w dalszym rozwoju strony i 3majcie tak dalej, a będziecie mieć coraz więcej miłośników :) Pozdrawiam
  Marcin (automaniak1pl {at} aol.com)

Tagi: