Charakterystyka Tristana
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jestem znużony i zmordowany. Na co mi się zdadzą te przygody? Moja pani daleko, nigdy jej nie obaczę. Czemu od dwu lat nie kazała mnie szukać po obcych krajach? Żadnego poselstwa od niej. W Tyntagielu król czci ją i służy jej: żyje w radości. Snadź dzwonek psa zaczarowanego dobrze pełni dzieło! Zapomina o mnie: mało jej ważą minione żałoby i radości, mało waży nieszczęśnik, który błądzi po tym rozpacznym kraju. Żaliż ja tylko nie zapomnę o tej, która mnie zapomina? Nigdyż nie znajdę kogoś, kto by uleczył mą nędzę?

W obliczu długiej rozłąki i zmęczenia w Tristanie obudziła się przekora, nie chciał cierpieć bardziej niż ukochana. Prawdopodobnie dlatego bez wahania przyjął za żonę królewską córkę Izoldę o Białych Dłoniach. Ale jak się niebawem okazało wystarczyło drobne wspomnienie o Izoldzie Jasnowłosej, by Tristan zrozumiał, że dopuścił się ciężkiej zdrady. Uciekł się do podstępu, by uniknąć wypełnienia obowiązku małżeńskiego wobec świeżo poślubionej żony. Choć Izolda Jasnowłosa go odrzuciła, mężczyzna nie mógł żyć bez swej prawdziwej miłości, za wszelką cenę postanowił się z nią widzieć raz jeszcze:
Z dala od niej czuł, iż śmierć jego jest pewna i bliska; raczej umrzeć od jednego razu niż konać dzień po dniu. Kto żyje w męczarni, jest jakby umarły. Tristan pragnie śmierci, żąda śmierci; ale niech królowa dowie się bodaj, że zginął z miłości dla niej; niech się dowie, a lżej mu będzie umrzeć.


Zrozpaczony i zdeterminowany Tristan wyruszył na dwór króla Marka w przebraniu szaleńca, a gdy ukochana go nie rozpoznała, mimo jego wielkich starań, po raz kolejny zwątpił w jej miłość:
Wierę, zbyt długo żyłem, skoro ujrzałem dzień, w którym Izolda mnie odtrąca, nie raczy mnie kochać, czuje wstręt do mnie! Ha, Izoldo, kto dobrze miłuje, nierychło zapomina! Izoldo, piękna to i kosztowna rzecz źródło obfite, które rozlewa się i biegnie szeroką i jasną falą: w dzień, w którym wyschnie, nie jest już warte nic; tak i miłość, która wysycha.


Tristan miłuje miłością silniejszą niż śmierć, ale jest tylko człowiekiem i jak każdy czasem w obliczu trudności podlega zwątpieniu. Najważniejsze jest jednak to, że – mimo różnych nieporozumień - bohater nigdy nie zdradził swej ukochanej.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”
2  Elementy magiczne i fantastyczne w „Dziejach Tristana i Izoldy”
3  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnejKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Tristana


 • Ta strona jest najlepsza .! Można na niej znaleźć totalnie wszystko. Zawsze kiedy mam lekturę to tu wchodzę :D PoZdRo dla wszystkich użytkowników :) Dzięki
  Kotek ;* (olu_nia2 {at} o2.pl)

 • Bardzo lubię te stronkę tu można znaleść wszystko co jest potrzebne do szkoły. Praca jest pisana z sensem i na temat... Dziekuje i pozdrawiam użytkowników
  Carlos ()

 • Świetnie opracowana lektura! Zawsze korzystam z tej stronki, kiedy jestem w lekkich tarapatach związanych z nieprzeczytaniem lektury :D Matura się zbliża, stronka się przyda! Świetna powtórka :)
  Ewelina (elfijaa_girl {at} wp.pl)

 • Świetnie opracowana lektura! Zawsze korzystam z tej stronki, kiedy jestem w lekkich tarapatach związanych z nieprzeczytaniem lektury :D Matura się zbliża, stronka się przyda! Świetna powtórka :)
  Ewelina (elfijaa_girl {at} wp.pl)

 • Uważam, że jest to napisane świetnie i zgadzam się z "Anonimem", bo na innych stronach jest to napisane bez sensu i na dodatek z błędami, który nie powinno być:p pozdrawiam :)*
  Lidzia:* ()

 • ta charakterystyka jest super:) nie miałam problemów z napisaniem charakterystyki Tristana. chociaż nie czytałam książki tylko streszczenie to i tak napisałam ta charakterystyke z pomocą właśnie tej stronki:)
  Anka ()

 • Ta charakterystyka jak wiekszość prac na tych stronkach ma sens a nie tak jak na innych - prace pisane bez sensu i nie na temat:D Tylko jednego mi brakuje(pewnie z lenistwa) że nie ma wiecej tematów. PzDrO dla wszystkich użytkowników
  Anonim (nike04 {at} tlen.pl)

 • świetna praca :) dzięki niej nie musiałam się meczyc z pisanem rozprawki na durny temat..........:p ta charakterystyka zajebiscie mi pomogla dzieki~!!!!!!!!!!
  Anonim ()

Tagi: