Czas i miejsce akcji „Dziejów Tristana i Izoldy” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W „Dziejach Tristana i Izoldy” nie odnajdziemy żadnej konkretnej daty, dlatego określenie czasu akcji nastręcza trudności. Nie można tu mówić o jakimś konkretnym czasie historycznym, jest to raczej czas baśniowy. Zgodnie ze słowami autora rzecz dzieje się „za dawnych czasów”. Podobnie zaczyna się wiele baśni.
Jednak społeczno-obyczajowe realia pozwalają przybliżyć czas akcji i umiejscowić go we wczesnym średniowieczu. Świadczy o tym prezentowany w utworze system feudalny oraz dominujące chrześcijaństwo. Nie jest ono jednak w pełni rozwinięte, o czym świadczą występujące zabobony, a także przekonanie kochanków, że Bóg jest po ich stronie, ponieważ się kochają. Wszechobecne są relikwie, czyli fragmenty ciał świętych męczenników, jednak nie są one w pełni szanowane – wykorzystuje się je na przykład podczas przysięgi. Takie przyrzeczenie przymierza z Irlandią składa Tristan. Próba ognia, chociaż wykorzystywana także w czasach dominacji chrześcijaństwa, ma rodowód pogański. Czasy są niespokojne – wciąż trwają plemienne waliki, zmieniane są granice.
Wskazówką do dokładniejszego określenia czasu stanowi obecność króla Artura podczas próby przez rozpalone żelazo. Jeśli będziemy utożsamiać go z bohaterem legend „Okrągłego Stołu”, królem Celtów rządzącym południowo-zachodnią Bretanią, wówczas możemy w przybliżeniu określić czas akcji na V-VI wiek naszej ery.
Głównym miejscem akcji jest Kornwalia, obecne hrabstwo Wielkiej Brytanii. Wydarzenia rozgrywają się na zamku Tyntagielu oraz w okolicznym lesie moreńskim. Innymi przywołanymi miejscami są Lonia, Irlandia (Weisefort), Galia, Bretania (zamek Karheń). Narrator wspomina o podróżach Tristana do Fryzji, Gawii, Alemanii, Hiszpanii. Są to po części miejsca historyczne, po części nieistniejące.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
2  Charakterystyka Izoldy
3  Wzorzec parenetyczny miłości fatalnejKomentarze: Czas i miejsce akcji „Dziejów Tristana i Izoldy”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: