Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Postanowił pojechać do Irlandii udając kupca, dlatego przygotował statek zaopatrzony w różne towary, wziął ze sobą świtę stu rycerzy poprzebieranych za kupców i odpłynął. Gdy przybył do Irlandii, dowiedział się, że grasuje tam okropny smok, za zabicie którego król oferuje rękę swej córki, Izoldy. Tristan postanowił skorzystać z tej okazji, aby zdobyć żonę dla króla Marka. Jadąc do miejsca znajdowania się smoka spotkał po drodze grupę uciekających ludzi. Pokonał smoka, odciął mu język i włożył go do torby. Niestety, jad sączący się z języka poczwary zatruł jego ciało i rycerz padł zemdlony.

Jednym z ludzi uciekających z miejsca legowiska smoka, których spotkał Tristan po drodze, był Aguyngurrean Rudy, tchórz zabiegający o rękę Izoldy Jasnowłosej. Wielokrotnie próbował zabić smoka, ale zawsze uciekał, zanim dotarł do jego legowiska. Tym razem, po spotkaniu Tristana, postanowił jednak wrócić. Znalazł zabitego smoka i omdlałego rycerza, odciął smokowi głowę i zaniósł królowi irlandzkiemu, domagając się jego córki za żonę. Izolda podejrzewając oszustwo udała się następnego dnia ze swoją służącą Brangien i wiernym sługą Perynisem na miejsce legowiska smoka. Znalazłszy tam rannego Tristana opatrzyła jego rany. Jednak podczas czyszczenia rynsztunku rycerza znalazła miecz wyszczerbiony i przykładając do niego odłamek, który pozostał w czaszce Morhołta poznała ostrze, które zabiło jej wuja. Rzuciła się z tym mieczem na Tristana, który był wtedy w kąpieli. Dzielny rycerz nie był wstanie odeprzeć ataku, tak był osłabiony. Przekonał jednak Izoldę, że nie uczynił nic złego, zabijając Morhołta w uczciwym pojedynku, przyznał się też, że to on był owym lutnistą, którego rany opatrzyła wtedy Izolda. Oszukał ją, twierdząc, że zdobył ją dla siebie, nic nie wspominał o królu Marku. Podczas zebrania baronów irlandzkich Tristan dowiódł przed królem, że to on, a nie Aguyngurrean Rudy jest zabójcą smoka i przedstawił się jako wysłannik króla Marka, dla którego zdobył Izoldę za żonę. Irlandczycy zapomnieli o dawnych waśniach i Izolda popłynęła z Tristanem w kierunku Kornwalii.Napój miłosny

Przed wypłynięciem Izoldy do Kornwalii jej matka dała Brangien sporządzony przez siebie sekretny napój. Działał on tak, że gdy dwie osoby wypiły go razem, miały do końca życia miłować się wszystkimi zmysłami i myślą. Królowa poleciła Brangien, aby przed nocą poślubną jej córki dała ten napój do wypicia jej i królowi Markowi. Brangien obiecała spełnić wolę swojej pani.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Dzieje Tristana i Izoldy” – problem autorstwa utworu
2  Bohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”
3  Obyczajowość średniowiecza w „Dziejach Tristana i Izoldy”Komentarze: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 19:59:46

swietne streszczenie. w natłoku spraw zapomniałam przeczytac lektury. a tu prosze. to co w ksiazce, tylko jezykiem lepszym i krócej. wielki dzieki. :* muah.


2018-09-18 18:58:27

Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,


2018-09-18 17:46:33

(czytalam cala ksiazke i musze przyznac iz To streszczenie jest rewelacyjne,piekne i madre) Gdyz niektorych streszczen nie da sie nawet czytac ,poniewaz odstraszaja one swoja niedociagnieta i czasem nawet zmieniona i głupia trescia. Pozdrawiam


2018-09-17 21:08:59

Ja bym powiedział, że książka nie jest zła, a raczej jest źle przetłumaczona na polski. W ojczystym języku brzmi zapewne wyśmienicie.


2018-09-15 19:44:59

świetnie_świetnie . dzięki takim ludziom jak autor streszczenie nie trzeba czytać lektur . fakt czasem by się to przydało , ale jeśli się tego nie znosi ? ; ) pozdrawiam wszystkim .
Streszczenia książek
Tagi: