Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Las moreński

Tristan i Izolda żyją w lesie moreńskim. Żywią się tylko tym, co Tristanowi uda się upolować. Wychudli, ich odzież podarła się na strzępy. Są jednak szczęśliwi, bo mogą przebywać razem. Pewnego dnia zabłądzili przypadkiem do pustelni brata Ogryna. Pustelnik radzi kochankom przyznać się do popełnionego grzechu. Tristan broni się przed tym twierdząc, że król wyrzekł się Izoldy, wydając ją trędowatym, a Tristan odebrał im ją. Rycerz nie chce przyznać się do winy ani korzyć się. Kochankowie wracają do lasu.

Pewnego dnia jeden z baronów-zdrajców, Gwenelon, ośmielił zapuścić się w okolice boru moreńskiego. Gorwenal zabił go i od tej pory nikt już nie niepokoił kochanków.

Innym razem Tristan wrócił znużony z polowania i zapragnął położyć się spać. Kochankowie położyli się objęci w zbudowanym dla nich szałasie, a między nimi Tristan położył nagi miecz. Byli ubrani, a usta ich nie stykały się. Zdarzyło się, że przypadkiem przechodził niedaleko tego miejsca leśnik i spostrzegł kochanków. Uciekł obawiając się gniewu Tristana po przebudzeniu i doniósł królowi Markowi, gdzie widział jego siostrzeńca i królową. Król kazał zaprowadzić się do szałasu, obiecując sobie, że zabije kochanków. Gdy jednak wszedł do środka i zobaczył, że ich ciała rozdziela nagi miecz, a ich usta nie są złączone, pomyślał, że nie kochają się oni występną miłością. Zabrał miecz Tristana, położył na jego miejsce swój, zdjął pierścień z palca Izoldy i włożył na niego swój i zostawił w szałasie rękawiczki z gronostaju, które dostał niegdyś jako podarunek od żony. Tristan i Izolda przebudzili się i zobaczywszy ślady bytności króla w ich szałasie, przestraszenie uciekli na inne miejsce lasu moreńskiego.

Pustelnik OgrynW sercach Tristana i Izoldy zaczęła rodzić się niepewność co do słuszności ich ukrywania się w lesie moreńskim. Skoro król oszczędził ich, to może uda się zakończyć sprawę pokojowo? Kochankowie, pragnąc pojednać się z królem Markiem, poszli zasięgnąć rady pustelnika Ogryna. Tristan postanowił, że odda królowi Izoldę, a sam odjedzie w dalekie kraje. Pustelnik pochwalił jego decyzję. Tristan dostarczył potajemnie królowi list, w którym przedstawiał mu tę propozycję.

Szalony bród


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji „Dziejów Tristana i Izoldy”
2  „Dzieje Tristana i Izoldy” – problem autorstwa utworu
3  Obyczajowość średniowiecza w „Dziejach Tristana i Izoldy”Komentarze: Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 19:59:46

swietne streszczenie. w natłoku spraw zapomniałam przeczytac lektury. a tu prosze. to co w ksiazce, tylko jezykiem lepszym i krócej. wielki dzieki. :* muah.


2018-09-18 18:58:27

Streszczenie pierwsza klasa ^^, Teraz w 1 liceum polonistka kazała nam z dnia na dzień przeczytać tę lekturę, a że mam dużo zadane i czasu nie mam to pomyślałam, że znajdę jakieś dobre streszczenie i trafiłam na to. Biorąc pod uwagę fakt, że w 1 gimnazjum czytałam tę książkę, przypomniałam sobie wszystko i myślę, że w tym streszczeniu to co ważne jest napisane, a nawet dużo szczegółów. Polecam ^^,


2018-09-18 17:46:33

(czytalam cala ksiazke i musze przyznac iz To streszczenie jest rewelacyjne,piekne i madre) Gdyz niektorych streszczen nie da sie nawet czytac ,poniewaz odstraszaja one swoja niedociagnieta i czasem nawet zmieniona i głupia trescia. Pozdrawiam


2018-09-17 21:08:59

Ja bym powiedział, że książka nie jest zła, a raczej jest źle przetłumaczona na polski. W ojczystym języku brzmi zapewne wyśmienicie.


2018-09-15 19:44:59

świetnie_świetnie . dzięki takim ludziom jak autor streszczenie nie trzeba czytać lektur . fakt czasem by się to przydało , ale jeśli się tego nie znosi ? ; ) pozdrawiam wszystkim .
Streszczenia książek
Tagi: